Õige varustus hoiab meid elus. On oluline, et ekspeditsioonil oleks piisavalt ja hea kvaliteediga varustust, mis peab vastu kõrgmäestiku ilmastikutingimustele ja külmale. Korraliku varustusega võimalik saada jagu tehnilistest ronimise ja päästetööde probleemidest. Varustuse komplekteerimine on mahukas töö ja igal ekspeditsiooni liikmel on sadu isikliku varustuse esemeid lisaks grupivarustusele.
Varustuse võtame endaga kaasa Tallinnast ja saadame lennuki ja helikopteriga Moskvina baaslaagrisse Tadzikis.
Peamised varustuse esemed mida ekspeditsioonil kasutame.
Ronimisvarustus
Ronimisvarustuse all mõistame eelkõige nn. rauda - isiklikke esemeid nagu jääraudu e. kasse, kirkasid aga samuti ka ronimisrakmeid. Need on põhilised jääl ja kaljul turvalist liikumist tagavad vahendid. Karabiinid, jääpuurid, lumevaiad kuuluvad grupivarustuse hulka ja neid kasutatakse mägironijate liikumise julgestamisel.
Köis
Köis on alpinistile nagu nabanöör, peamine turvalisuse vahend. Kasutame ühte tüüpi köit. Kuna me tugiköisi fikseerima ei pea, vaid liigume ainult vahelduv- julgestuses, kasutame 8,5 mm diameetriga köit, milles kombineeruvad vastupidavus, kerge kaal ning vett-tõrjuvad omadused.
Sulgedest riietusPeamiselt kasutame suleriietest sulejopesid, kindaid ja magamiskotte. Mägironimise juures on sulest rõivastus sageli asendamatu, kuna oma kerguse juures omab ta väga suurt isolatsioonivõimet. Lisaks annab sulgedest riietust väga pisikeseks pakendada. Näiteks magamiskott, mille külmapidavuse ekstreemtemperatuur on kuni -40 kraadi, kaalub natuke alla 2 kg.
KoorikriietusSageli tuleb liikuda väga vahelduva temperatuuriga ilmastikus. Temperatuurikõikumised võivad olla lühikese ajavahemiku jooksul kuni paarkümmend kraadi. Põhiliseks temperatuurimuutjaks on tuul. Kasutame tuule tõrjumiseks väge kerget ning õhukest koorikriietust (windstopper). Koorikriietust kantakse fliisi või sooja pesu peal.
PrillidEt vältida lumepimedust on oluline kaitsta silmi mägedes esineva kõrge intensiivsusega ultraviolettkiirguse eest. Kasutame päikeseprille, mis on nii tumedad ja külgedelt kaetud, et näiteks autojuhtimisel neid kasutada ei soovitata. Halbade ilmastikuolude korral kasutama mäesuusatamisprille.
Käed ja jaladSõrmede ja varvaste piirkond on eriti külmatundlik. Üldise jahtumise korral lõpetab inimese organism esmajoones just nende varustamise verega. Kasutame laia valikut sõrmikuid ja labakuid. Kuna sageli peame käsitsema köit või tehnilisi julgestusvahendeid külmas ning tuules on oluline, et kindad oleksid mugavad, kannataksid hõõrdumist ja annaksid sooja.
Et kaitsta jalgu kasutame korraga mitut paari sokke. Õhemad niiskust juhtivamad on jalalaba lähedal ning teised nende peal.
Kõrgmäestiku saapadMeie jalgu hoiavad soojas väga tehnilised kõrgalpinismiks disainitud ja soojustatud saapad. Saabas koosneb välissaapast ja sisesaapast. Sisesaapa saab ööseks võtta telki või magamiskotti. Et vältida lume sattumist saapasse on välissaapale on peale ehitatud lumesäärised.
Telgid
Kasutame telke, mis peavad vastu pidama tugevatele tuultele ning tuulepuhangutele. Eriti ohtlikud on tuulepuhangud, mis oma äkilisuse ning suure jõuga võivad telgi puruks rebida või minema kanda. Lisaks tugevusele peavad nad pakkuma meile ka mugavust, sest on ju telgid meie koduks mägedes. Telgid kinnitame alumiiniumist lumevaiadega.
Matkapliidid
Kasutame kahte tüüpi matkapliite. Baaslaagris vedelkütusel töötavaid pliite, et soe tee ja puhas vesi oleks pidevalt saadaval. Mäes kasutame gaasil töötavaid pliite. Gaasi segu on spetsiaalselt mõeldud kasutamiseks madalal temperatuuril ja väiksema õhurõhu juures. Pliidid peavad olema töökindlad tagamaks pidevat vedeliku olemasolu. Vedelikupuuduse otseseks tagajärjeks on mägihaigus.