Geograafia

 


Kesk-Aasias asetsev Pamiiri mäestik asub Tian Shani, Karakorami, Kunluni ja Hindukushi mäestike ristumiskohas, kuuludes maailma kõrgeimate mäeahelikke auväärsesse perre. Mäestik sarnaneb kosmosest vaadatuna hiiglaslikule nelinurgale, mille iga kĂĽlje pikkuseks on 250 kilomeetri. Ehkki maailma kõrgeimad tipud asuvad Himaalajas, kutsusid juba vanad pärslased piirkonda 'Maailma katuseks'. Piirkonda tuntakse ka hiinakeelse nime Congling (Sibulamäed) nime all.

 

Pamiiri keskus asub Tadzhikistanis Gorno-Badahstani autonoomses piirkonnas. Pamiiri äärealad ulatuvad välja Kõrgõstani, Afganistani ja Pakistani. Põhja-Tadzhikistan piirneb Kõrgõstani ja Trans-Alai ahelikuga (kõrgem tipp  Pik Lenin 7134 m ehk Kaufmann), lõunast ristub Pamiir Põhja-Karakorumi mäeahelike ja Afganistaniga.

 

Tadzhikistani territooriumist enam kui pool on vähemalt 3000 meetri kõrgusel.

 

Pamiiris asetsevad kolm üle 7000 meetrist mäetippu. Pik Lenin 7134m, Qullai Ismoili Somoni 7495m ja Jevgenija Korzhenevskaja 7105m.

 

Fedtchenko liustik oma 72 kilomeetrise pikkusega on pikim polaarpiirkondest  väljaspool asuv liustik (ĂĽldpindala on ĂĽle 700 km2)

Enamus Pamiirist on kaetud aastaringse lumega, seetõttu on piirkonnale iseloomulikud pikad ja äärmiselt külmad talved ja lühikesed jahedad suved. Aastane keskmine sademetekogus (130 mm) toetab küll rohumaade kasvu, kuid puid ja lopsakamat taimestikku ei leia väga palju.

 

 

Kodumasinad